Развој вештине употребе маказа код детета
Помозите свом детету да развије вештину употребе маказа! Важан корак у развоју фине моторике и самосталности!

Употреба маказа је целоживотна вештина која представља способност прецизног сечења различитих материјала. Ова вештина развија се у детињству
и корисна је током целог живота јер омогућава самосталност у свакодневним активностима.
Развој вештине употребе маказа постепено се савладава кроз различите узрасте детета и веома је важан део развоја моторике. Ова вештина помаже детету да развије снагу,
прецизност, концентрацију, креативност и самосталност.
Развој вештине захтева време за савладавање и усавршавање и неопходно је пратити развојни ниво детета како би се активности прилагодиле његовим постојећим способностима.
Баш као што од детета које још није проходало не очекујемо да трчи, тако ни од детета које не држи маказе правилно, нећемо очекивати да сече комплексне облике.
Када детету понудити маказе?
Детету треба понудити маказе када покаже знакове спремности, што је обично између 2. и 3. године, али тачан тренутак зависи од његовог индивидуалног развоја. Постојање следећих способности указује на спремност детета за употребу маказа:
- Јак хват: Дете сигурно држи оловку, окреће странице књиге или манипулише ситним предметима.
- Координација око-рука: Дете погледом прати оно што руке раде
- Праћење упутстава: Може пратити једноставн налоге попут: "Узми маказе" или "Нацртај линију."
- Пажња и стрпљење: Може бити фокусирано на задатак дужи временски период.
- Интересовање за активност: Изражава жељу да сече папир или да се игра са маказама.

1,5 – 2 године – Дете истражује и упознаје се са маказама.

2 – 2,5 године – Дете учи да отвара и затвара маказе једном руком, уз наше инсистирање на правилном положају прстију (палцем горе, прсти доле).

2,5 – 3 године – Дете прави мале резове на папиру тако што не помера маказе, већ поставља папир на сечиво и затвара их. Ова фаза развија контролу над маказама и представља припрему за сечење.

3 године – Дете сече кратак лист папира (до 10 цм), померајући маказе по папиру. У активности учествују обе руке, што помаже у развоју координације и прецизности.

3 – 3,5 године – Недоминантна рука помаже у померању папира ради лакшег сечења. Важно је наставити са инсистирањем на правилном држању маказа како би се развила стабилност и контрола.

3,5 – 4 године – Дете учи да сече праву линију, померајући маказе дуж те линије. Ова фаза захтева већу прецизност и координацију руку.

4 године – Дете прелази на сечење закривљених линија, а затим кругова, што развија финију моторичку контролу и повећава концентрацију.

5 – 6 година – Дете сече сложеније облике и детаљније фигуре, комбинујући различите технике сечења.
Нека деца развијају вештине раније, нека касније, због чега је веома важно пратити дететов индивидуални темпо и прилагодити активности његовим
способностима. Управо зато је најбоље усмеравање развоја вештине применом дидактичког принципа од једноставног ка сложеном.
Овај принцип је кључан за усвајање свих вештина, па тако и за употребу маказа.
Принцип од једноставног ка сложеном подразумева постепено увођење детета у активности, почевши од лакших, а затим прелазак на сложеније и захтевније задатке.
Овај принцип омогућава детету да развија вештину корак по корак, избегавајући фрустрацију и омогућавајући постепени напредак.
Важно је пратити дететов темпо и нудити задатке који су за нијансу захтевнији од онога што дете тренутно може, јер се тиме обезбеђује сталан, али постепен развој вештине.
Редослед активности при усвајању вештине употребе маказа, од једноставних ка сложенијим:
- Упознавање са маказама - Дете учи шта су маказе, како изгледају и како функционишу. Вежба отварање и затварање маказа са обе руке, упознајући се с основним деловима: сечивом и рукохватом.
- Вежбање отварања и затварања маказа - Дете контролисано отвара и затвара маказе једном руком, учећи правилан положај прстију (палцем горе, прсти доле). Ово развија фину моторику и припрема за сечење.
- Сечење равних линија на папиру - Дете сече праве линије по папиру, што је основа за прецизност и контролу кретања руку приликом употребе маказа. Почниње са кратким линијама, постепено прелазећи на дуже.
- Сечење закривљених линија - Дете учи да сече закривљене линије, развијајући фину моторику и стичући већу контролу над маказама. Важно је спорије и пажљиво кретање.
- Сечење облика - Дете прати нацртане облике и сече прецизно, учећи рад са детаљима и повећавајући концентрацију и прецизност.
- Сечење тврђих материјала (тканина, картон) - Дете учи да сече тврђе материјале, развијајући снагу и координацију руку.
- Комбиновање сечења и обликовања у сложеније облике - Дете комбинује различите технике сечења (равно, закривљено, обликовно) за израду сложених облика, што развија креативност и напредне моторичке способности.
Не чекајте савршен тренутак – узмите маказе и откријте свет сечења са дететом! У следећем тексту упознаћемо се са различитим врстама маказа и открити које су најпогодније за вашег малишана. Не пропустите!